Awokado

Awokado

Jak wyhodować awokado z pestki ?
Czytaj więcej

Ananas

Jak hodować ananasa w domu ?
Czytaj więcej

Granat, granatowiec

Jak posadzić granatowca z pestki ?
Czytaj więcej

Kiwi

Czyli Chiński agrest z pestki
Czytaj więcej

Dlaczego warto sadzić drzewa owocowe ?

drzewo owocowe, kwiaty, dom

W tym artykule nie chcę krytykować ogrodów które mają same tuje, sam z jednej strony je posadziłem. Jednak chcę pokazać wyższość drzewek owocowych nad ozdobnymi iglakami.

Nie mam nic przeciwko tym drzewom ozdobnym, jednak warto utrzymywać różnorodność w ogrodach.

Drzewa owocowe można wycinać bez pozwolenia

Pierwsza zaleta drzew owocowych to wycinka bez pozwolenia, dla mnie jest to bardzo duża zaleta. W przypadku drzew ozdobnych po osiągnięciu odpowiednich wymiarów, musimy iść i prosić urzędnika składać odpowiednie pisma żeby nam pozwolił wyciąć drzewo które sami posadziliśmy, nawet w przypadku tuj.

Rozumiem kupiliśmy działkę już z rosnącymi drzewami, jednak drzewo ozdobne które sami posadziliśmy musimy zgłosić. W przypadku drzew owocowych nie ma takiego problemu, nawet duże dorodne drzewo owocowe które nam nie pasuje lub robi szkodę możemy wyciąć, przesadzić czy cokolwiek z nim zrobić bez pytania.

Podczas kwitnienia są ozdobne i wydzielają piękny zapach

drzewo owocowe, kwitnące drzewo owocowe

Obsiane drzewo owocowe kwiatami nadaje specyficznego uroku, czy kiedykolwiek tuja wam tak zakwitnie jak na zdjęciu ?

Kwiaty nie dość że ładnie pachną i wyglądają, to dają pokarm zapylaczom w postaci nektaru.

Dają owoce tysiąc razy lepsze, niż BIO w sklepach

W moim przypadku nie pryskam owoców, walczę tylko z mszycami ale znam świetny EKO i domowy sposób na mszyce. W sklepach owoce które znajdziecie są zbierane zanim dojrzeją, to jest sposób na to aby poleżały dłużej.

Nie łudźcie się że produkty BIO są niepryskane, są pryskane tylko w mniejszej ilości.

Zapraszam do zagłębia jabłek jakim jest Grójec, tam zobaczycie traktor albo go nie zobaczycie bo będzie go zasłaniała mgła w postaci oprysku.

Domowe owoce są po pierwsze zrywane jak dojrzeją, więc wysycą się odpowiednio minerałami, witaminami i będą dojrzewały na słońcu, nie tak jak te sklepowe które zrywane są wcześniej a później w magazynie traktowane są etylenem aby dojrzały. Po drugie nie musimy zjadać wszystkiego, kiedy masz ochotę to zrywasz z drzewa.

Liście spadają na jesień, zimę a latem i wiosną gdy rosną na drzewie dają cień

jabłka, owoce jabłonki, drabina, beczka, beczki

Dla niektórych może to być wada, drzewa ozdobne przeważnie są iglaste i nie gubią igieł. Dla mnie jest to jednak zaleta, wiosną i latem liściaste owocowe drzewo daje cień i chroni od słońca, natomiast jesienią i zimą gdy słońca jest mniej, gubi liście i przepuszcza więcej światła słonecznego do domu.

Drewno z drzew liściastych i popiół po spaleniu

Oczywiście z przycinania gałęzi nie pozyskamy drewna na opał, szczególnie gdy są to młode drzewka. Jednak po paru latach na pewno z przycinki drewno można rozdrobnić i wsypać do kompostownika, spalić np. zrobić ognisko czy przeznaczyć do wędzenia, a takie drewno jest zalecane czy nawet porządne. Po spaleniu możemy pozyskać bardzo wartościowy popiół, warto zajrzeć do artykułu Do czego wykorzystać popiół ? aby przekonać się że jest on bardzo przydatny i pożądany w ogrodzie.

Wady drzew owocowych

Są to wady które nie są dla mnie problemem lub dla mnie nie jest to wadą.

Gubi liście jesienią i zimą, jak już pisałem wyżej dla mnie nie jest to wada a raczej zaleta, niektórzy z was nie lubią opadłych liści pod drzewem i je zgrabują, Ja jednak tego nie czynie gdyż opadnięte liście są dobrym nawozem, zatrzymują wilgoć a większość z nich zbieram kosiarką podczas koszenia trawy.

Trzeba przycinać, bielić zimą czy chronić przed szkodnikami. Jednak nie robimy tego codziennie a raz do roku, tuje czy inne drzewka ozdobne też należy przycinać a czasem nawozić i nikt z tego nie robi problemu, więc jest to wada wymyślona.

A do tuj gdy nam się rozrosną potrzebujemy specjalnych nożyc, do drzewek owocowych wystarczy sekator.

Mój ogród

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Piotr Eliasz

strzałka do góry