Awokado

Awokado

Jak wyhodować awokado z pestki ?
Czytaj więcej

Ananas

Jak hodować ananasa w domu ?
Czytaj więcej

Granat, granatowiec

Jak posadzić granatowca z pestki ?
Czytaj więcej

Kiwi

Czyli Chiński agrest z pestki
Czytaj więcej

Do czego wykorzystać popiół ?

Już niebawem nastąpi okres grzewczy, zapewne wiele osób w swoich domach posiada kominek lub piec CO na węgiel. Produktem spalania węgla i drewna między innymi jest popiół, wiele osób wyrzuca go do kosza a to błąd, zarówno ten z węgla jak i z drewna znajdzie zastosowanie w naszym ogrodzie.

Popiół jako nawóz

Zarówno popiół ze spalania węgla jak i drewna jest świetnym nawozem, wiele serwisów internetowych podaje że tylko popiół drzewny ma zastosowanie jako nawóz. Jednak węgiel kamienny a dokładnie popiół z węgla kamiennego także jest świetnym nawozem, jest to poparte badaniami które ukazało się w czasopiśmie Soil Science Annual.

Zarówno popiół ze spalania drewna jak i węgla jest o odczynie zasadowym, jest to spowodowane dużą ilością wapnia w popiele. Dlatego popiół odkwasza glebę i jest idealnym nawozem dla roślin które nie lubią kwaśnej gleby, świetne sprawdzi się też w kompostowniku. Mało kto bada kwasowość gleby w swoim ogrodzie, postanowiłem przymierzyć się do zakupu kwasomierza glebowego, aby tak naprawdę sprawdzić jaki odczyn ma moja ziemia w ogrodzie.

W popiele z węgla kamiennego oraz drzewa znajdziemy także takie składniki jak magnez (MgO), sód (Na2O), potas (K2O) oraz fosfor (P2O5). Zarówno popiół z drzewa czy węgla kamiennego oprócz składników pokarmowych zawiera metale ciężkie takie jak bor, lit, ołów, cynk, chrom, glin, tytan, kadm czy nikiel.

Należy pamiętać że metale ciężkie występują naturalnie w glebie, jednak na pewno nie przekroczymy ich zawartości przez samo posypywanie ziemi popiołem, większość z nich dostaje się do ziemi z dymów fabrycznych, spalin samochodów czyli w terenach mocno zurbanizowanych i przemysłowych.

Dlatego stosowanie popiołu jako nawozu jest jak najbardziej ekonomiczne i ekologiczne, jednak należy pamiętać że nie może być to popiół z drewna lakierowanego czy płyt wiórowych oraz węgla niewiadomego pochodzenia.

Popiół na ślimaki

Zapewne dużą odrazą w każdym ogrodzie są ślimaki, szczególnie te nagie bez skorupy. Zostawiają za sobą nieprzyjemny śluz a do tego niszczą uprawy. Wprawdzie popiół nie zniszczy ich jednak stanowi idealną barierę, czy chodziłeś kiedyś po żwirze lub tłuczonym szkle boso, gołą stopą ? Ja nie chodziłem i nie zamierzam, jednak popiół dla ślimaków to tłuczone szkło czy ostry żwir, stanowi idealną barierę dla tych szkodników.

Dzisiaj w Polsce jest wielu przeciwników wypalania traw, jednak zanim zakazano takiego procederu nie pamiętam aby takie ślimaki szczególnie nagie pojawiały się moich okolicach. Wypalona łąka i popiół nie dość że był ekologicznym nawozem, to jeszcze była to idealna zapora dla przebrzydłych ślimaków. Dzisiaj ludzie kupują jakieś chemiczne preparaty na ślimaki, to im nie przeszkadza że zawierają środki które na pewno nie są bezpieczne, tylko popiół im przeszkadza.

Inne zastosowania popiołu

Popiół dzięki swojej strukturze idealnie nadaje się jako materiał ścierny oraz czyszczący, można go zarówno stosować w połączeniu z detergentem do mycia lub jako osobny środek myjący i ścierny.

Jest idealnym środkiem w przypadku ochrony roślin przed mrozami, wystarczy wymieszać go z wiórami drzew czy też korą.

W związku z tym że popiół ma strukturę ścierną idealny jest do posypywania śliskich nawierzchni, a w zimie o takie nie trudno.

Mój ogród

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Eliasz Ltd eliaszltd.com

strzałka do góry