Awokado

Awokado

Jak wyhodować awokado z pestki ?
Czytaj więcej

Ananas

Jak hodować ananasa w domu ?
Czytaj więcej

Granat, granatowiec

Jak posadzić granatowca z pestki ?
Czytaj więcej

Kiwi

Czyli Chiński agrest z pestki
Czytaj więcej

Ekologiczne i domowe sposoby na walkę z mszycami

biedronki, mszyce, roślina zielona

Wszystkie przedstawione sposoby są oczywiście ekologiczne, a co najważniejsze po zerwaniu owocu wystarczy go tylko umyć.

W przypadku oprysków chemicznych ze środków zakupionych w sklepach okres karencji wynosi od 1 do 2 tygodni, co oznacza że w przypadku drzewek owocowych nie możemy jeść z niego owoców nawet po umyciu, nie możemy też wchodzić do sadu po oprysku, należy pamiętać też o pszczołach dla których chemiczny oprysk jest szkodliwy.

Lep na muchy i żółte wstążeczki na mszyce

Oczywiście mszyce nie latają i nie przykleją się do lepu, jednak hodowcą mszyc są mrówki lubią słodką spadź którą wydzielają mszyce.

Mrówki przenoszą mszyce gdy produkcja słodkiej spadzi maleje jednym słowem zmieniają miejsce wypasu, mało tego mrówki bronią mszyc przed atakami innych owadów.






lep na muchy bros, bariera dla mrówek, żółty sznurek, pień drzewa, pień czereśni lep na muchy bros, bariera dla mrówek, żółty sznurek, pień drzewa, pień czereśni żółta wstążka, liście czereśni, czereśnie, gałąź czereśni

W pierwszej kolejności pozbędziemy się hodowców czyli mrówek, dookoła pnia kleimy lep na muchy a dodatkowo zawiązujemy sznurek aby lep się nie odkleił i nie przesunął. Dzięki temu mrówki nie dotrą już do mszyc, a my możemy zaprosić biedronki które zjedzą mszyce.

Aby biedronki przyleciały na nasze drzewo należy dać biedronką drogowskaz, takim drogowskazem są żółte wstążeczki przywiązane do drzewa, nie wiem dlaczego ale biedronki przylatują do żółtych wstążek i siadają na drzewie.

Już po 2 - 3 dniach widać efekty, wstążki przywiązałem blisko siedliska mszyc przysmaku biedronek. Sposób jest jak najbardziej skuteczny, sam wiosną stosuję tą metodę na moją czereśnię i pomaga.

Klej entomologiczny zamiast lepu

Po posadzeniu drzewek zastosowałem lep na muchy obwiązany sznurkiem, jednak ma on trzy podstawowe wady.

Po pierwsze jest trudniejszy w aplikacji, wyciągnięcie lepu na muchy nie jest łatwe bo się zwija, ogólnie trudny jest w aplikacji.

Po drugie w moim przypadku musiałem uważać na niego podczas podsypywaniu drzewek skoszoną trawą.




pień drzewa, drzewo z przewężeniem, młody pień drzewka I wreszcie po trzecie jeżeli na młodym drzewku zbyt mocno zaciśniemy sznurek trzymający lep, następnego roku możemy zaobserwować że pień w miejscu wiązania ma przewężenie. Sposób ten jest dobry na starsze drzewa, jednak na młodych możemy osłabić pień. Oczywiście owijanie drzewek lepem na muchy zdaje egzamin, nie ma mszyc a i drzewko jest zdrowe i pełne owoców.

klej entomologiczny, klej ogrodniczy Jednak szukałem czegoś łatwiejszego w aplikacji, nie wymagającego przywiązywania i nie wpływającego na pień podczas przyrostu. Znalazłem klej entomologiczny, który jest łatwiejszy w aplikacji, trwalszy a przede wszystkim nie wpływa on na rozrost pnia młodych drzewek.

Stosuję go już od dwóch lat i nigdy nie miałem z nim problemów, nie wpływa on na pień drzewa, nie ma mszyc bo nie ma mrówek, a po koszeniu nawet jak przylepi się trawa to szybko jestem w stanie naprawić barierę.



Oprysk roztworem sody oczyszczonej

W przypadku krzaków naklejanie lepu na much jest niemożliwe, łatwiej wykonać oprysk.

Jednak oprysk na rośliny które później spożywamy musi być taki aby substancja którą opryskujemy była nieszkodliwa dla nas.

Dlatego najlepiej i ekologicznie wykonać oprysk roztworem sody oczyszczonej, na jeden litr wody wsypujemy 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, do wszystkiego dodajemy około 50 ml. oleju rzepakowego.

Taki roztwór przelewamy do spryskiwacza i opryskujemy rośliny najlepiej późnym popołudniem.

Podane sposoby powyżej działają jednak zabieg ten należy powtarzać od 3 do 4 dni, nie działa on natychmiast jak w przypadku chemicznych odpowiedników zakupionych w sklepie.

Jednak oprysk nie powoduje tego że musimy odpowiedni okres (najczęściej 14 dni od oprysku) odczekać zanim spożyjemy daną roślinę, warzywo czy owoc, wystarczy tylko opłukać i spożywać ekologicznie.

Wada tego oprysku jest taka że powoduje czarnienie i obumieranie szczególnie młodych liści, nie jest idealny i zbyt obfita mieszanka sody z wodą może spowodować nawet obumarcie całej rośliny.

Proszek do pieczenia lub cynamon

Na drzewach pozbyłem się mrówek a tym samym mszyc, jednak na krzakach metoda zastosowana na drzewach jest bardzo trudna a wręcz niemożliwa.

Dlatego postanowiłem pozbyć się mrówek z krzaków, z pomocą przyszedł cynamon lub proszek do pieczenia, mrówki nie lubią zapachu cynamonu a także nie przepadają za proszkiem do pieczenia. Środki te odstraszają mrówki nie zabijają ich, dlatego należy obsypać wszystkie krzaki na których nie chcemy mieć mrówek aby nie przeniosły się na sąsiadujące krzaki.

Rok wcześniej próbowałem zastosować mąkę kukurydzianą, jednak nie przyniosła ona zamierzonego skutku a wiem na pewno że cynamon lub proszek do pieczenia odstrasza mrówki. Środki te są sprawdzone w moim ogrodzie i są pewne, oprysk z sody na mszyce jest także skuteczny, jednak zbyt mała ilość nie zlikwiduje mszyc a zbyt duża ilość sody spali młode liście.

Podsumowanie

Podsumowując aby zlikwidować mszyce należy pozbyć się mrówek, na drzewka stosuję klej entomologiczny a na krzaki proszek do pieczenia lub cynamon. Na końcu zapraszam biedronki wiążąc na drzewach żółte wstążki, biedronki zjadają mszyce a mrówki nie bronią mszyc bo ich nie ma. Sposób ten jest sprawdzony i godny polecenia, nie znam bardziej EKO sposobu na mszyce :-) .

Mój ogród

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie Piotr Eliasz

strzałka do góry